FAQ - najczęściej zadawane pytania
Wydruki wielkoformatowe wykonujemy na:
- papierach - bbs, wbc, citylight, poster
- foliach samoprzylepnych - monomerycznych, polimerowych, folia wylewana, OWV (okienna), flock (do nadruku na materiałach), odblaskowe
- banerach - laminowane, powlekane, blackout, backlight, plandeka samochodowa
- siatkach - mesh
- płótna artystyczne - canvas
- tapety
Szerokości używanych mediów:
- folia zwykła - 105, 137, 160, 200 cm
- folia wylewna - 137 cm
- banery - 107, 137, 160, 180, 220, 250, 320 cm
- owv - 137 cm
- siatka mesh - 220, 320 cm
- BBS - 137 cm
- WBS - 106, 137 cm
- tapeta - 135 cm
- canvas - 125 cm
Cały czas powstają nowe media do druku. Jeżeli jakiś materiał nie został wymieniony prosimy o kontakt.
Laminowanie płynne:
Laminowanie płynne wykonujemy na maszynie o szerokoĹci 330 cm. Urzą dzenie używamy głównie do zabezpieczania:
plandek samochodowych, długich ekspozycji banerowych, tapet i folii na tablice. Ponieważ usługa jest bardzo tania nasi klienci zlecają nam również:
zabezpieczanie folii samochodowych. Należy pamiętać, że warstwa laminatu jest nieco cieńsza niż przy laminowaniu stałym i wynosi około 30 mikronów.
Laminowanie stałe:
Do laminowania stałego używamy najwyższej klasy francuskiego urzą dzenia Kala Mistral o szerokości 1650 mm. Urzą dzenie charakteryzuje się najwyższej klasy parametrami, pozwalają cymi zabezpieczać bez strat wydruki z roli na rolę.
Wycinanie ploterowe folii:
Do wycinania folii używamy japońskiego plotera Graphtec FC 7000. Maszyny tej firmy są liderami w tym segmencie usług, a seria FC gwarantuje najlepsze parametry z możliwych. Ploterem można wycinać folię do szerokości do 1300 mm (szerokość materiału do 1370 mm). Ploter posiada OPOS (optyczny system wykrywania znaczników), który pozwala wycinać skomplikowane kształty na wcześniej zadrukowanej folii.
Wszystkie maszyny pracują ce w naszej firmie można obejrzeć w zakładce "park Maszynowy" - www.mmreklama.pl/pl/park-maszynowy
WAŻNE
Wszelkiego rodzaju dodatkowe próbki lub projekty potrzebne do przygotowania wydruku (jeżeli powstaną z zapotrzebowania klienta) będą doliczane do ogólnego rachunku. Czas przechowywania pliku projektu na naszych dyskach wynosi ok 3 tygodnie od momentu wykonania zlecenia. Po tym czasie zostaną one bezpowrotnie usunięte. Wydruk jest realizowany na podstawie zlecenia klienta.
Za błędy powstałe w wyniku złego przygotowania pliku, złego sformułowania zlecenia lub niedostatecznego jego określenia nie ponosimy odpowiedzialności !!!
NAZWA PLIKU
Bardzo ważne jest odpowiednie nazwanie pliku. Ponieważ zlecenie jest wykonywane na podstawie zamówienia mailowego pracownicy drukarni weryfikują Państwa zlecenia jeszcze na poziomie produkcyjnym. Nazwa pliku powinna zawierać: nazwa-materiału+rozmiar+dodatkowa-usługa+ilość sztuk. Prawidłowe napisanie zlecenia pozwala wyeliminować wszelkie błędy. Uwaga! W przypadku banera i siatki mesh rozmiar podajemy razem ze spadami na zgrzew (np. do banera laminowanego o wymiarach widzialnych grafiki 100 x 100 cm dodajemy po 3 cm z każdej strony i przykładowo nazywamy plik następująco: agencja_kowalski_baner-laminowany_1060x1060mm-1szt.
Przykładowe nazwy:
- baner_powlekany_1200x7000mm+laminowanie-5szt
- baner_lam_1000x1000mm-1szt
- owv_1070x2500mm-3szt
- folia-wylew+laminowanie-120x180cm-8szt
- folia monomeryczna 1000x100mm-1szt
- W przypadku usług dodatkowych (laminowanie i wycinanie) - folia-mon+lam-plyn+wycinanie; folia-wylew+lam-stale-wylew+wycinanie itp., itd.
- itd.
FORMAT PRZYJMOWANEGO PLIKU
Formaty zalecane to: TIFF, JPG w skali 1:1. Nie przyjmujemy prac w formatach otwartych tz. PSD, CDR, CAD i innych - jedynym wyjątkiem jest przyjmowanie prac na styrodur, frezarką, laser lub ploter tnący. Prosimy pamiętać również o kompresji wysyłanych plików. Wszelkie teksty prosimy zmienić na krzywe. Przesyłane do nas grafiki powinny mieć rozdzielczość:
- do 1 m2 - 300 dpi
- od 1 do 3 m2 - 150 dpi
- od 3 do 10 m2 - 96 dpi
- od 10 do 20 m2 - 72 dpi
- od 20 do 60 m2 - 60 dpi
- od 60 m2 > 40 dpi.
Praca do druku nie powinna przekraczać 250 mb.
Dobry sposobem sprawdzenia czy użyta rozdzielczość jest prawidłowa jest otwarcie przygotowanego do druku pliku i obejrzenie go w skali 1:1.
SPOSOBY DOBORU ROZDZIELCZOŚCI OBRAZU
Rozdzielczość druku zależy od jego przeznaczenia. Jeśli grafiki mają być oglądane z dużej odległości np. w pewnej odległości od drogi lub będą umiejscowione wysoko nad głową (20 - 10m), wystarczy jeśli zastosowana zostanie rozdzielczość 360 x 720 dpi. Jeżeli jednak praca będzie wystawiona do ekspozycji czyli blisko widza (do 10 m), należy stosować druk 720 x 720 dpi. Przy pracach wymagających bardzo dużej jakości (np. wystawy) drukujemy w rozdzielczości 1440 dpi.
Prosimy zwrócić uwagę przy eksportowania obrazu do formatu TIF I JPG z programu Corel. Program ten może bez ostrzeżenia zniekształcić eksportowany obraz w momencie zastosowania wyższych rozdzielczości.
SKŁADOWE KOLORÓW
Aby prace po wydrukowaniu wyglądały podobnie lub identycznie należy zastosować składowe CMYK. W przypadku dużych apli kolor czarny proszę ustawiać w składowych: C:30 M:30 Y:30 K:100.
UWAGI KOĹCOWE
Aby wyeliminować możliwość pomyłki przy drukowaniu pracy w odpowiednim rozmiarze, należy zapisać plik w skali 1:1. W przypadku druku banerów i siatek mesh proszę pamiętać o zachowaniu ODLEGŁOŚCI WAŻNYCH ELEMENTÓW GRAFIKI (minimum 4 cm) od krawędzi banera, ze względu na prace wykończeniowe (zgrzewanie i oczkowanie).